Colobot Forum - International Colobot Community

Full Version: Nowe czcionki
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
[Image: banner.png]
W ostatnim czasie zainteresowałem się tematem czcionki używanej w grze. Oryginalny Colobot jest wyposażony w teksturę z literkami; obecnie już takiego prymitywnego rozwiązania nie zastosujemy. Colobot Gold jest do pobrania z DejaVu który pełni funkcję zastępczą i nie może być używany dalej (tj. może, ale jak dotąd nikt się nie sprzeciwił wymianie czcionek).

W moim poprzednim temacie zapoznałem was z moimi propozycjami czcionek. Zrezygnowaliśmy z niektórych wariantów już w przedbiegach (m.in. Helvetica i Roboto). Następna propozycja zawiera Lato, PT Sans, Exo oraz Kabel.

Czcionki wysunięte przeze mnie możemy zastosować już teraz; nie wymagają zakupu licencji. Opiewany przez Raptora Kabel wymaga licencji i dorobienia polskich znaków. Nawet, gdybyśmy kupili tą czcionkę za uzbierane dotacje, to wciąż nie możemy jej legalnie dystrybuować w darmowej grze. Co za tym idzie wprost nie możemy tego Kabla używać.

Wysuwam dziś do was ankietę, w której zdecydujemy co dalej robić. Jeszcze dla przypomnienia zobaczmy porównanie czcionek. (ppm -> pokaż obraz)

[Image: font_1.png]

[Image: font_4.png]

P.S.: W kwestii edytora programów zdaje się, że zostajemy wszyscy zgodni co do standardowego Couriera Prime. Jest on na licencji Open Font a więc, podobnież jak Google Fonty, możemy go używać od zaraz.
P.S.2.: Wybierając Exo/Lato/PT Sans wybieramy tylko rodzinę czcionek; właściwy krój, grubość i inne szczegóły dobieramy później.
Exo moim zdaniem jest całkiem ładnym potencjalnym zamiennikiem dla Kabel w SatComie oraz UI. Jak już kiedyś wspominałem, Kabla możemy poniekąd używać w zmodyfikowanych formach w logotypach bez naruszania prawa. Nie możemy jedynie składować plików tej czcionki z resztą źródeł, a tym samym niestety używać jej też w grze. Zanim jednak oficjalnie na cokolwiek zagłosuję, to wolę poczekać, jak się potoczy reszta dyskusji, jako że nie jestem zwolennikiem zakładania nie do końca przedyskutowanych tematów z ankietami, w których wyboru potem nie da rady zapewne zmienić, a ich opcje są "hardcodowane" tak, że aby coś dodać do opcji, to trzeba tak naprawdę robić nową ankietę.

I skoro już przy tym jesteśmy - co z rodziną całkiem ładnych fontów Ubuntu, które do tej pory były często wykorzystywane w projekcie? Moim zdaniem to też dosyć godny kandydat i powinien znaleźć się na liście wyborczej.





PS: Cóż za słodko wpasowany Blupi. Uwielbiam ludzi, którzy emanują epsitecowym stylem bycia.
A nie ma przypadkiem w regulaminie takiego punktu że tego typu dyskusje muszą się odbywać po anigielsku? Tongue A jak nie to być powinien, polska sekcja jest tylko dla nowo przybyłych userów którzy nie bardzo komunikują się po angielsku
Ja głosuję na najlepszą czcionkę, tzn. Impact

Ale na serio, wacham się między Exo a PT Sans (toszeczkę bardziej w kierunku Exo).

[Image: 1.0] no vote [Image: 1.0]
(07-17-2017, 05:39 PM)krzys_h Wrote: [ -> ]A nie ma przypadkiem w regulaminie takiego punktu że tego typu dyskusje muszą się odbywać po anigielsku? Tongue A jak nie to być powinien, polska sekcja jest tylko dla nowo przybyłych userów którzy nie bardzo komunikują się po angielsku

Nie znalazłem w regulaminie takowego punktu, jednak skoro jesteśmy międzynarodową społecznością to dobrze byłoby dopuścić do głosowania także osoby spoza naszego podwórka, które pewnie nie zaglądają w ten zakątek forum.
Zresztą zastanawiam się czy takie oficjalne głosowanie nie powinno być gdzieś dodatkowo ogłoszone, nie każdy musi zaglądać codziennie na forum i może to przegapić. Tylko gdzie? Strona główna? IRC? Społecznościówki?
Jeżeli ktoś mi przełoży to na angielski to byłoby cudownie. Adrian cannot into english. Tj. umiem jako tako przeczytać i coś napisać, ale nie takie skomplikowane i długie wiadomości.
Dlaczego jest tylko porównanie w menu? Czcionka do tytułów dosyć często się nie nadaje do długich tekstów.

A, i to że wszyscy się zgadzają na Courier Prime jest błędnym założeniem.
Źle się wyraziłem w takim razie. Większość raczej zgadza się na Courier, bo jest klasyczny. Co do porównania; to w głównym poście jest link do poprzedniego tematu. Tam jest tego więcej.
Czcionka odgrywa chyba najważniejszą rolę w grze, a przynajmniej jedną z ważniejszych. Musi być odpowiednie dobrana aby grało się dobrze.
Klasyka czyli Courier jest najlepsza. Jeżeli coś dobrze się sprawuje to po co zmieniać? Pozdrawiam
(09-26-2017, 09:20 AM)mateuszpp Wrote: [ -> ]Klasyka czyli Courier jest najlepsza. Jeżeli coś dobrze się sprawuje to po co zmieniać? Pozdrawiam
Sęk w tym, że właśnie się nie sprawuje, bo tego Couriera nie ma i chcemy go dodać z powrotem.

To jak z tym tematem TerranovaTeam? Dajemy to Lato i Couriera do gry + ewentualnie Exo do interfejsu?
Jestem Za.