Colobot Forum - International Colobot Community
Nowe czcionki - Printable Version

+- Colobot Forum - International Colobot Community (https://colobot.info/forum)
+-- Forum: [Archive] New forum (2015-2019) (https://colobot.info/forum/forumdisplay.php?fid=76)
+--- Forum: Polish Forums (https://colobot.info/forum/forumdisplay.php?fid=73)
+---- Forum: O wszystkim (https://colobot.info/forum/forumdisplay.php?fid=74)
+---- Thread: Nowe czcionki (/showthread.php?tid=937)Nowe czcionki - Adrian - 07-17-2017

[Image: banner.png]
W ostatnim czasie zainteresowałem się tematem czcionki używanej w grze. Oryginalny Colobot jest wyposażony w teksturę z literkami; obecnie już takiego prymitywnego rozwiązania nie zastosujemy. Colobot Gold jest do pobrania z DejaVu który pełni funkcję zastępczą i nie może być używany dalej (tj. może, ale jak dotąd nikt się nie sprzeciwił wymianie czcionek).

W moim poprzednim temacie zapoznałem was z moimi propozycjami czcionek. Zrezygnowaliśmy z niektórych wariantów już w przedbiegach (m.in. Helvetica i Roboto). Następna propozycja zawiera Lato, PT Sans, Exo oraz Kabel.

Czcionki wysunięte przeze mnie możemy zastosować już teraz; nie wymagają zakupu licencji. Opiewany przez Raptora Kabel wymaga licencji i dorobienia polskich znaków. Nawet, gdybyśmy kupili tą czcionkę za uzbierane dotacje, to wciąż nie możemy jej legalnie dystrybuować w darmowej grze. Co za tym idzie wprost nie możemy tego Kabla używać.

Wysuwam dziś do was ankietę, w której zdecydujemy co dalej robić. Jeszcze dla przypomnienia zobaczmy porównanie czcionek. (ppm -> pokaż obraz)

[Image: font_1.png]

[Image: font_4.png]

P.S.: W kwestii edytora programów zdaje się, że zostajemy wszyscy zgodni co do standardowego Couriera Prime. Jest on na licencji Open Font a więc, podobnież jak Google Fonty, możemy go używać od zaraz.
P.S.2.: Wybierając Exo/Lato/PT Sans wybieramy tylko rodzinę czcionek; właściwy krój, grubość i inne szczegóły dobieramy później.


RE: Nowe czcionki - RaptorParkowsky - 07-17-2017

Exo moim zdaniem jest całkiem ładnym potencjalnym zamiennikiem dla Kabel w SatComie oraz UI. Jak już kiedyś wspominałem, Kabla możemy poniekąd używać w zmodyfikowanych formach w logotypach bez naruszania prawa. Nie możemy jedynie składować plików tej czcionki z resztą źródeł, a tym samym niestety używać jej też w grze. Zanim jednak oficjalnie na cokolwiek zagłosuję, to wolę poczekać, jak się potoczy reszta dyskusji, jako że nie jestem zwolennikiem zakładania nie do końca przedyskutowanych tematów z ankietami, w których wyboru potem nie da rady zapewne zmienić, a ich opcje są "hardcodowane" tak, że aby coś dodać do opcji, to trzeba tak naprawdę robić nową ankietę.

I skoro już przy tym jesteśmy - co z rodziną całkiem ładnych fontów Ubuntu, które do tej pory były często wykorzystywane w projekcie? Moim zdaniem to też dosyć godny kandydat i powinien znaleźć się na liście wyborczej.

PS: Cóż za słodko wpasowany Blupi. Uwielbiam ludzi, którzy emanują epsitecowym stylem bycia.


RE: Nowe czcionki - krzys_h - 07-17-2017

A nie ma przypadkiem w regulaminie takiego punktu że tego typu dyskusje muszą się odbywać po anigielsku? Tongue A jak nie to być powinien, polska sekcja jest tylko dla nowo przybyłych userów którzy nie bardzo komunikują się po angielsku


RE: Nowe czcionki - radioactivity - 07-17-2017

Ja głosuję na najlepszą czcionkę, tzn. Impact

Ale na serio, wacham się między Exo a PT Sans (toszeczkę bardziej w kierunku Exo).

[Image: 1.0] no vote [Image: 1.0]


RE: Nowe czcionki - tomangelo - 07-17-2017

(07-17-2017, 05:39 PM)krzys_h Wrote: A nie ma przypadkiem w regulaminie takiego punktu że tego typu dyskusje muszą się odbywać po anigielsku? Tongue A jak nie to być powinien, polska sekcja jest tylko dla nowo przybyłych userów którzy nie bardzo komunikują się po angielsku

Nie znalazłem w regulaminie takowego punktu, jednak skoro jesteśmy międzynarodową społecznością to dobrze byłoby dopuścić do głosowania także osoby spoza naszego podwórka, które pewnie nie zaglądają w ten zakątek forum.
Zresztą zastanawiam się czy takie oficjalne głosowanie nie powinno być gdzieś dodatkowo ogłoszone, nie każdy musi zaglądać codziennie na forum i może to przegapić. Tylko gdzie? Strona główna? IRC? Społecznościówki?


RE: Nowe czcionki - Adrian - 07-17-2017

Jeżeli ktoś mi przełoży to na angielski to byłoby cudownie. Adrian cannot into english. Tj. umiem jako tako przeczytać i coś napisać, ale nie takie skomplikowane i długie wiadomości.


RE: Nowe czcionki - Simbax - 07-17-2017

Dlaczego jest tylko porównanie w menu? Czcionka do tytułów dosyć często się nie nadaje do długich tekstów.

A, i to że wszyscy się zgadzają na Courier Prime jest błędnym założeniem.


RE: Nowe czcionki - Adrian - 07-17-2017

Źle się wyraziłem w takim razie. Większość raczej zgadza się na Courier, bo jest klasyczny. Co do porównania; to w głównym poście jest link do poprzedniego tematu. Tam jest tego więcej.


RE: Nowe czcionki - gornik16 - 09-05-2017

Czcionka odgrywa chyba najważniejszą rolę w grze, a przynajmniej jedną z ważniejszych. Musi być odpowiednie dobrana aby grało się dobrze.


RE: Nowe czcionki - mateuszpp - 09-26-2017

Klasyka czyli Courier jest najlepsza. Jeżeli coś dobrze się sprawuje to po co zmieniać? Pozdrawiam


RE: Nowe czcionki - RaptorParkowsky - 09-26-2017

(09-26-2017, 09:20 AM)mateuszpp Wrote: Klasyka czyli Courier jest najlepsza. Jeżeli coś dobrze się sprawuje to po co zmieniać? Pozdrawiam
Sęk w tym, że właśnie się nie sprawuje, bo tego Couriera nie ma i chcemy go dodać z powrotem.

To jak z tym tematem TerranovaTeam? Dajemy to Lato i Couriera do gry + ewentualnie Exo do interfejsu?


RE: Nowe czcionki - DavivaD - 09-27-2017

Jestem Za.