Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział językowy - proponowana innowacja
#1
Lightbulb 
Cześć,

Nie było mnie tu trochę i widzę, że projekt idzie naprzód (a jak z optymalizacją? Tongue).
Szkoda tylko, że język polski jest wypierany przez angielski. Nie musi tak być Smile.
Wiadomo, że projekt musi być widoczny na arenie międzynarodowej, ale to nie znaczy, że musimy stać się anglikami Wink.
Sam mieszkam w Anglii i szczerze mówiąc czasem mam tego języka dość.

Ale gdybyśmy...
No właśnie, po takim krótkim wstępie czas przejść do sedna sprawy:

Podoba mi się rozwiązanie na stronie głównej, dwie dobrze widoczne flagi w lewym górnym rogu ekranu. Ale, gdy klikam na forum, nagle wszystko jest po angielsku, mimo, że wcześniej miałem wybraną opcję język polski.

Dlaczego mój wybór nie był zapamiętany?

Kiedyś był tu dość obszerny polski dział i był też taki sam w języku angielskim. I nagle wszystko z polskiego działu zostało wrzucone do jednej gałęzi "O wszystkim".
Ciężko teraz cokolwiek odszukać. Był też kanał IRC na którym można było pisać 'na szybko'. Teraz jest do tego Shoutbox, ale też po angielsku.

Więc, moja propozycja jest taka:
-niech opcja wyboru języka pozostanie zapamiętana tak, że gdy wejdę na forum mając wcześniej wybrany język np. polski, forum też będzie po polsku;
-dobrze by było, gdyby na forum również były dwie flagi w górnym lewym rogu ekranu, więc w każdej chwili mogę zmienić język;

Trochę rozszerzonym rozwiązaniem byłoby jeszcze:
-przy zakładaniu konta (oraz w ustawieniach użytkownika) mam do wyboru w jakich językach operuję tj. jak zaznaczę język polski i język angielski, oraz preferowany język polski to: interfejs będzie po polsku, a na forum będę widział cały dział angielski a pod nim polski. Oraz Shoutbox angielski, a pod nim polski.
Gdy zaznaczę, że mówię tylko po angielsku, wszystko co polskie będzie dla mnie ukryte. Podobnie, gdy zaznaczę, że mówię tylko po polsku. A jak dwa języki to dwa języki.
-przy takim rozwiązaniu, flagi w górnym lewym rogu ekranu na forum powinny zniknąć tj. być ukryte - gdy jestem zalogowany, gdyż mam ustawiony preferowany język w ustawieniach użytkownika. Wtedy te flagi byłyby tylko dla gości: polska flaga - polski interfejs - polskie forum jest wyświetlane, analogicznie: brytyjska flaga - angielski interfejs - angielskie forum jest wyświetlane.

Byłoby wtedy czysto i schludnie.
Mam nadzieję, że odczytacie ten pomysł i że nie jest zbyt zawiły Wink.

Tak w skrócie:
-Wchodzę na stronę główną jako gość, wybieram język polski,
-przechodzę na forum i forum jest po polsku dlatego, że wcześniej wybrałem język polski (wciąż mogę zmienić język klikając na flagę)
-loguję się, w ustawieniach mam ustawione, że mówię w dwóch językach, a preferowany to polski
-flagi z górnego lewego rogu znikają, gdyż nie są już potrzebne, a język interfejsu to polski (ustawiony mój preferowany język)
-jako że mam ustawione: mówię po angielsku oraz mówię po polsku, widzę dział angielski oraz dział polski (jednocześnie, przykładowo angielski nad polskim), oraz shoutbox angielski, a pod nim polski.

Użytkownik, który wybierze tylko język angielski, nie będzie widział działu polskiego.
I wszyscy zadowoleni Smile
#2
Witamy z powrotem. Projekt wciąż idzie naprzód, a i o optymalizacjach staramy się pamiętać.
Przejście na pełny angielski wynika ze zmiany formatu polskiej społeczności PPC na międzynarodową społeczność ICC. Poprzednie rozwiązanie mogło stwarzać wrażenie odgradzania zagranicznej społeczności od polskiej, większość dyskusji toczyła się w naszym języku, co utrudniało znacznie pozostałym członkom społeczności ewentualny udział w dyskusjach. Stąd pierwotnie zmiana była na tyle radykalna, że nie było nawet osobnego działu do rozmów po polsku, dopiero po czasie przywrócono dział.
Co do propozycji: od strony technicznej nie mogę nic powiedzieć, nie wiem jak to działa. Pomysł sam nie jest zły, działy zamiast całkowitego wyłączenia można ewentualnie tylko chować tak jak to działa obecnie po wciśnięciu przycisku [Image: collapse.png], może być prostsze w wykonaniu i nie wyłączy działów osobom które zapomniały przestawić języka na głównej.
Spoiler :
[Image: unknown.png]
#3
Quote:działy zamiast całkowitego wyłączenia można ewentualnie tylko chować tak jak to działa obecnie po wciśnięciu przycisku [Image: collapse.png]

Mniej więcej coś takiego. Tylko, że po wciśnięciu tego przełącznika nagłówek wciąż jest widoczny. Mi chodzi raczej o całkowite ukrycie całego okienka. Zostający nagłówek po polsku mógłby wprowadzać bałagan, szczególnie jeśli strona jest przeglądana przez kogoś, kto nie zna polskiego.

Dobrze jest też wprowadzić opcję dwóch języków dla użytkowników, którzy się nimi posługują. Przykładowo, ja bym mógł mieć odkryte działy polskie i angielskie. Ktoś to posługuje się tylko językiem polskim, miałby działy tylko polskie, a ten kto tylko angielskim, miałby działy tylko angielskie.

Nie wiem czy to forum jest jakimś template czy jest napisane przez was w php. Jak przez was to lepiej, bo macie umiejętności. Jeśli to template, a macie możliwość edycji i wprowadzenia tych zmian, to też dobrze.
#4
(01-14-2017, 02:20 AM)PaweX Wrote: Dlaczego mój wybór nie był zapamiętany?

Forum i portal nie są ze sobą zintegrowane, działają na dwóch różnych silnikach.

(01-14-2017, 02:20 AM)PaweX Wrote: Kiedyś był tu dość obszerny polski dział i był też taki sam w języku angielskim. I nagle wszystko z polskiego działu zostało wrzucone do jednej gałęzi "O wszystkim".
Ciężko teraz cokolwiek odszukać. Był też kanał IRC na którym można było pisać 'na szybko'. Teraz jest do tego Shoutbox, ale też po angielsku.

Większość wartościowego contentu powinno być po angielsku, inaczej ten wartościowy content jest dostępny tylko dla stosunkowo małej grupy osób (Polaków). Więcej Polaków zna angielski niż ludzi na świecie zna Polski. IRC nadal działa, tak, polski też, i tak, wiadomości z polskiego też się wyświetlają w logach (przynajmniej kiedyś tak było, teraz nie wiem, aktywność na tym kanale jest mniejsza niż na forum). Shoutbox niestety w chwili obecnej nie posiada zakładek, ale nigdzie nie jest napisane, że nie można pisać po polsku czy nawet po rosyjsku. Ludzie tak robią. Nie lubię, gdy tak robią, bo robi się bałagan i mieszanie się wiadomości w różnych językach, ale Shoutboxa mi się nie chce zmieniać i zapewne innym też.

Jest tylko jeden zbiorczy dział polski, żeby forum było nadal proste, a nie podzielone na gigantyczne sekcje. Teraz chcą polskie, jutro będą chcieli rosyjskie, pojutrze niemieckie... Fora są generalnie jednojęzyczne, a gdy nie są, to jeszcze nie widziałem, żeby ktoś to zrobił dobrze. Od tego robi się tylko bałagan i podział społeczności, co może działa dla oficjalnych forów dla graczy gry AAA, chociaż na tych forach zwykle nie ma i tak nic ciekawego. O wiele więcej można znaleźć na jednojęzycznych fanowskich stronach. Już nie wspominam o tym, że trzeba mieć moderatorów dla każdego języka i trzeba utrzymywać/śledzić basically kilka różnych for, które są zupełnie inne, poza tym że mają taką samą strukturę i są na tym samym serwerze.
[Image: XvN5CTW.png] [Image: UYXyyMS.png]
#5
Quote:Forum i portal nie są ze sobą zintegrowane, działają na dwóch różnych silnikach.

Pisałem raczej retorycznie, ale chodziło mi o to, że ktoś inny może tak pomyśleć. Jestem raczej projektantem niż programistą, więc dałem streszczenie projektu. Jeśli nie jest to trudne, można by połączyć w przyszłości oba silniki, lub chociaż zrobić jakąś wymianę danych między nimi.


Quote:Większość wartościowego contentu powinno być po angielsku, inaczej ten wartościowy content jest dostępny tylko dla stosunkowo małej grupy osób (Polaków).

Całkowicie się zgadzam. Tym bardziej, że Colobot nie jest znany na świecie zbytnio.
Ale jeśli spojrzysz na to tak:

-Duży pokój anglojęzyczny i gdzieś tam w rogu mały kącik polskojęzyczny.

Niby to jest teraz, ale to nie to. Sam fakt, że na stronie jest jakiś tam dział polski, wprowadza bałagan patrząc ze strony anglojęzycznej.
Bardzo dobrze, że jest polski dział - zawsze coś. Ale to wprowadza bałagan na obecnym etapie. Może nie za duży bałagan, ale jest.
Dlatego proponowałem aby ukryć polski dział, dla tych którzy mają ustawiony tylko język angielski. Wtedy można by go trochę poszerzyć.



Quote:Jest tylko jeden zbiorczy dział polski, żeby forum było nadal proste, a nie podzielone na gigantyczne sekcje. Teraz chcą polskie, jutro będą chcieli rosyjskie, pojutrze niemieckie...

Nie. Tylko polski i angielski. Konsekwentnie. Polski dlatego, że to forum jest założone przez polaków i oryginalnie było po polsku. Angielski to wiadomo. A niemiecki, czy rosyjski, czy jakikolwiek inny język nie ma powodu by być na tym forum. Nawet jeśli byłoby tutaj aktywnych 30% niemieckich (przykładowo) użytkowników to i tak nie ma powodu, żeby robić dla nich osobny dział. Skoro dobrze piszą po angielsku to po co dla nich nowy dział? A jak chcą mieć własny, to niech stworzą swoje forum. Inaczej jest z językiem polskim. Jesteśmy polakami, pisaliśmy po polsku i nagle mamy przestać całkowicie i rozmawiać tylko po angielsku? Wiem, że tak nie jest i nie byłoby dobrze gdyby tak się stało.

Proponuję więc pomysł z pierwszego postu wraz z poprawką:
-anglojęzyczne forum + opcja w stylu "mówię po polsku" w ustawieniach użytkownika i przy zakładaniu konta. Jeśli ta opcja jest zaznaczona, interfejs jest po polsku oraz polski "kącik" nie jest ukryty. To samo, gdy jestem na stronie jako gość i mam wybraną polską flagę.


P.S. Zaglądam tu od czasu do czasu, może nie za często, ale to nie prawda, że przez ostatnie 4 lata miałem projekt Colobot'a kompletnie gdzieś. Colobota właściwie poznałem dzięki wam (szukałem narzędzi do Blupiomani a znalazłem do Colobota Smile - jakoś tak przed otrzymaniem kodu od Epsitec ), wcześniej grałem w Planet Blupi jak byłem w podstawówce 1-3 i Speedy Eggbert (trochę później), a Colobota widziałem tylko na stronie Epsitec. Po prostu nie programuję tak dobrze jak wy, nie jestem też jakimś dobrym artystą 2D/3D. Zajmuję się wszystkim, ale w niewielkim stopniu. Dlatego też, nie wiem jak wam pomóc. Tym bardziej, że brakuje czasu. Ja was podziwiam, że wy macie czas i chęci. Naprawdę trzeba być ogromnym fanem Colobota do tego Smile.
#6
Osobiście nie widzę sensu w ukrywaniu polskiej sekcji forum dla zagranicznych użytkowników. IMO to jeszcze bardziej dyskusyjna opcja niż zablokowanie działów developerskich w trybie read-only dla zwykłych użytkowników. Jeśli na forum jest jakaś informacja, nie ma sensu jej ukrywać z strony głównej forum, wyników wyszukiwania itp.

Tak poza tematem, całe forum jest obecnie stworzone przeważnie właśnie dla tej części społeczności Colobota, która zajmuje się przeważnie graniem i tworzeniem dodatkowego contentu dla gry (szeroko pojęte ICC). Developerzy obecnie preferują dyskusje przeprowadzać na Slacku, Freenode/IRC i GitHubie. Z kolei na forum w działach developerskich od czasu do czasu znajdzie się jakiś ważny temat na temat refactoringów kodu gry, nowych ficzerów i assetów. Tak czy inaczej rola tego działu jest raczej mocno umowna i czysto informacyjna.
#7
No ok, tylko @krzys_h już kiedyś próbował jakąś integrację wprowadzić (chyba) i to wcale takie proste nie jest. Musiałyby by mieć wspólną bazę danych co najmniej zapewne i sobie jej nie psuć nawzajem. Co do zmiany języka, to nawet chyba nie mamy zainstalowanego polskiego języka interfejsu do forum, a jeszcze potrzebna do tego będzie możliwość zmiany języka i jakiś autodetection, ciasteczka itd. A tak szczerze to już wystarczająco upierdliwa jest obsługa dwóch języków na portalu. Nie próbuję tu robić wymówek, tylko chcę zwrócić uwagę, że z pozoru prosta funkcjonalność zazwyczaj wcale prosta w implementacji nie jest, więc nawet gdybyśmy chcieli, to i tak ktoś ogarnięty musiałby do tego usiąść i to zrobić, zapewne nie w jeden wieczór. Nie spodziewałbym się tej funkcjonalności w najbliższym czasie, może kiedyś jak ktoś znajdzie czas i motywację, to zaimplementuje to o czym piszesz. Do tego czasu jak komuś bardzo przeszkadzają niektóre działy, to zawsze może je schować odpowiednim przyciskiem, o którym pisał @tomangelo .

Pozostaje jeszcze kwestia podziału polskiego działu na mniejsze i tutaj trudno zadowolić wszystkich. Z jednej strony jeden dział może wyglądać dla kogoś jak "getto", ale z drugiej strony duplikować całej struktury forum w innym języku sensu za dużego nie ma. Jeśli podzielimy tylko na kilka działów, to po jakimś czasie znowu ktoś przyjdzie i zacznie się pytać, czemu nie ma takiego a takiego działu po polsku. Ja bym nie miał żadnego problemu z otwarciem maks. 5 polskich działów, tylko pytanie brzmi jakie one miałyby być, aby zachować względny porządek i jednocześnie żeby niczego nikomu nie brakowało w porównaniu z angielskim. Czekam na propozycje lub sprzeciw.
[Image: XvN5CTW.png] [Image: UYXyyMS.png]
#8
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest zmiana na 'teraz'. Raczej napisałem to jako propozycja na przyszłość, parę miesięcy na przód, może nawet i lat. Po to jest forum aby takie rzeczy przedyskutować. Dojdą inni użytkownicy, ktoś też się wypowie, pomysł może być cały czas doszlifowywany/poprawiany.


Quote:Ja bym nie miał żadnego problemu z otwarciem maks. 5 polskich działów, tylko pytanie brzmi jakie one miałyby być, aby zachować względny porządek i jednocześnie żeby niczego nikomu nie brakowało w porównaniu z angielskim. Czekam na propozycje lub sprzeciw.

Jeśli chodzi o moją opinię (na szybko), to na pewno musiałby być jakiś dział czysto techniczny: "coś nie działa", "zmiana elementu". Jakiś dział gdzie można by wrzucać nasze poziomy, programy, ulepszenia. Może też być jakiś dział o stronie i pomysłach: "jak można ulepszyć stronę", "problem ze stroną" + jakieś dyskusje o projekcie.
Może jeszcze ewentualnie dział w którym można pisać o samej grze np. "problem z poziomem", "jak przejść..", "jak napisać kod co robi coś tam"
To jest temat do dyskusji.
#9
Jeśli obecny podział przestanie się sprawdzać i będzie widoczny wzrost bałaganu, to otworzy się nowe działy do potrzeb sytuacji. Obecnie aktywność na forum jest dość niska, bez względu na język, stąd rozbijanie forum, mieszanie w silniku, bazach danych, etc celem załatwienia potencjalnego problemu na razie mija się z celem. Pomysł na przyszłość można zostawić do rozważań, na dzień dzisiejszy mamy za mało rąk do pracy by mieszać w silniku forum tak by czegoś nie zepsuć, już i tak zalegamy z wieloma funkcjami (chociażby komentarze na stronie głównej).
Spoiler :
[Image: unknown.png]
#10
[Image: aFpSNeE.png]

Brakuje tylko orła ewentualnie i niesamowicie inspirujący mógłby to być obrazek.

PaweX Wrote:to forum jest założone przez polaków i oryginalnie było po polsku.
I jaki ma to związek z czymkolwiek czym ta społeczność się zajmuje?

PaweX Wrote:jakikolwiek inny język nie ma powodu by być na tym forum
Ależ ma, ma taki sam powód i prawo do bycia tutaj, a w przypadku francuskiego i niemieckiego może nawet większy biorąc pod uwagę fakt, iż projekt narodził się w Szwajcarii. Głupi argument, a w zasadzie jego brak.

PaweX Wrote:A jak chcą mieć własny, to niech stworzą swoje forum
No pięknie po prostu, aż mam chyba nowy powód do zachęcania reszty do pozbycia się polskiej wersji strony głównej czy działu polskiego na forum.

Pomysł sam w sobie może i w dobrych intencjach proponowany, nie wiem. Nie wydaje się jednak wprowadzenie go w życie sensownym, a wszystkie kontrargumenty chyba w zasadzie podane już zostały. Temat prawdopodobnie nadaje się do zamknięcia.
A gdyby kogoś interesował kubeczek czy cokolwiek z tym cytatem to proszę się kontaktować.
Prepare for unforeseen consequences...
Half-Life
#11
Zamiast w języku angielskim czy polskim, komunikujmy się wszyscy w CBocie. W naszym przypadku to chyba najlepszy język.

Tak na poważnie, nie istnieje idealne rozwiązanie problemu. Żaden język nie spełniłby swojej funkcji w 100%. Są osoby, które nie znają ani angielskiego, ani polskiego, i mamy czasami problem z komunikacją z takimi osobami. Natomiast każde dodatkowe językowe podforum spowodowałoby fragmentację społeczności i dodatkowe problemy. Przykładowo, gdyby problem z grafiką został opisany na forum w języku francuskim lub hiszpańskim, nie mógłbym w nim uczestniczyć bo nie znam tych języków, ktoś lub coś musiałoby pomagać w tłumaczeniu. Jest również całkiem spora społeczność rosyjska i dla niej też przydałoby się podforum. Język angielski został wybrany ze względu na jego największą uniwersalność. Polski natomiast jest jednym z najmniej uniwersalnych języków. Nie chcemy nikogo dyskryminować, ale nie możemy zapewnić pewnej komunikacji we wszystkich potencjalnych językach.
"After three days without programming, life becomes meaningless."
~The Tao of Programming


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)